بومی کشاورزان برداشت آب سدهای کوچک در پرو ارتفاعات آند

شهروندان فعال جامعه مدنی و تغییر آب و هوا, مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی توسعه و کمک ویراستاران’ انتخاب, محیط زیست, ویژه, محصولات غذایی و کشاورزی جنسيت عناوین ادغام و توسعه برزیل به سبک, امریکا لاتین و کارائیب جمعیت فقر & SDGs, پروژه های منطقه, دسته بندی, ویژه, گزارش, آب و فاضلاب, زنان و اقتصاد

تصفیه آب و فاضلاب

Local residents of Churia, a village of some 25 families at more than 3,100 meters above sea level in the highlands of the Peruvian department of Ayacucho, are building simple dikes to fill ponds with water to irrigate their crops, water their animals and consume at home. CREDIT: Courtesy of Huñuc Mayu

ساکنان محلی از Churia روستایی از 25 خانواده در بیش از 3,100 متر بالاتر از سطح دریا در ارتفاعات پرو وزارت Ayacucho, آیا ساختمان ساده dikes برای پر کردن استخر با آب برای آبیاری محصولات خود آب حیوانات و مصرف در خانه. اعتبار: حسن نیت ارائه میدهد از Huñuc Mayu

AYACUCHO, پرو, Jun 29 2020 (IPS) – یک اشتراکی ساخته شده و کوچک سد در حدود 3,500 متر بالاتر از سطح دریا تامین آب در مقیاس کوچک کشاورز Cristina Azpur و او دو دختر جوان در پرو ارتفاعات آند جایی که آنها در صورت کمبود آب در تشدید تغییرات آب و هوایی.

“ما ساخته شده است در و دیوار از مخزن با سنگ و زمین و کشت ‘queñua’ درختان در سال گذشته در ماه فوریه به جذب آب,” او می گوید IPS توسط تلفن از زادگاه او را از Chungui, جمعیت 4,500 واقع در La Mar, یکی از استان های, سخت ترین ضربه را با خشونت از گروه مائوئیست درخشان مسیر که باعث از 20 سال جنگ داخلی در این کشور بین سالهای 1980 و 2000.

این queñua (Polylepis racemosa) یک درخت بومی آند ارتفاعات با یک تنه ضخیم است که از آن محافظت از درجه حرارت پایین. این است که به شدت جاذب آب باران در نظر گرفته است و مقدس توسط Quechua مردم بومی.

در Chungui و دیگر ارتفاعات آند شهرداری جمعیتی Quechua سرخپوستان در جنوب غربی وزارت Ayacucho, این درخت بومی گونه بوده است ورودی اصلی برای بهبود و حفاظت از منابع آب است.

Eutropia مدینه, رئیس هیئت مدیره Huñuc Mayu (که به معنی “جلسه رودخانه” در کچوایی) یک سازمان غیر دولتی است که کار کرده است برای 15 سال به ترویج حقوق مردم زندگی در جوامع روستایی در منطقه یکی از کشور فقیرترین توضیح می دهد که چگونه درختان استفاده می شود.

Women from several Andean highlands communities in Ayacucho, Peru, have played a very active role in harvesting water, including protecting the headwaters of streams. In the picture, a group of women and girls are involved in a community activity in Oronccoy, a village about 3,200 meters above sea level. CREDIT: Courtesy of Huñuc Mayu

زنان از چند ارتفاعات آند جوامع در Ayacucho, پرو, باید نقش بسیار فعالی داشتند در برداشت آب از جمله حفاظت از دهانۀ آبهای جریان است. در این تصویر گروهی از زنان و دختران جامعه درگیر فعالیت در Oronccoy یک روستا حدود 3200 متر بالاتر از سطح دریا. اعتبار: حسن نیت ارائه میدهد از Huñuc Mayu

“زنان و مردان را کشت و بیش از 10000 queñua درختان در جوامع مختلف به عنوان بخشی از طرح خود را برای برداشت آب,” او می گوید IPS در ایکوچو منطقه ای سرمایه است. “این تکنیک های دست را از اجداد خود است که ما باید کمک به احیای خود را افزایش, کشاورزی و دامپروری فعالیت های که در حال اصلی خود امرار معاش.”

مدینه که قبلا مدیر سازمان توضیح می دهد که شتاب تغییرات آب و هوایی در سال های اخیر با توجه به غیر قابل تنظیم بهره برداری از منابع طبیعی است و ایجاد یک عدم تعادل در اکوسیستم کوهستانی افزایش گازهای گلخانه ای و دامن زدن deglaciation و بیابان زایی.

حاصل کمبود آب شده اند دشوار است به ویژه برای زنان که مسئول داخلی مسئولیت و تامین آب نیز در حالی که مشغول به کار در این زمینه.

Huñuc Mayu با حمایت ملی از Diakonia ایمان مبتنی بر توسعه سوئد سازمان ارائه آموزش های فنی و کمک به تقویت امنیت آبی در این روستا کوهستانی آند جوامع که در آن فعالیت های اصلی عبارتند از مقیاس کوچک کشاورزی و پرورش دام.

The queñua, one of the most cold-resistant trees in the world, is native to the high plains of the Andes, and is culturally valued by the Quechua indigenous people. It is a great climate regulator, controls erosion and stores a large amount of water, which filters into the soil and from there nourishes the springs of the Andean highlands. CREDIT: Esteban Vera/Flickr

این queñua یکی از مهمترین و مقاوم در برابر سرما درختان در جهان است که بومی دشت بالا آند و فرهنگی با ارزش توسط Quechua مردم بومی. این آب و هوا, تنظیم کننده, کنترل فرسایش و ذخیره مقدار زیادی از آب که فیلتر به خاک و از آنجا تغذیه چشمه از ارتفاعات آند. اعتبار: Esteban ورا/فلیکر

این منطقه که اخیرا repopulated پس از دو دهه است که در آن خانواده های فرار از درگیری های داخلی در طی آن Ayacucho برای اختصاص 40 درصد از قربانیان است.

“Huñuc Mayu کمک سازمان عودت کنندگان و افرادی که تا به حال باقی مانده در جوامع ما به ترویج کاشت درختان میوه و اتصال به بازارهای”

او توضیح می دهد که “در این فرایند آب بیشتر و ویژگی های انواع آبیاری نیاز بود تا از طریق یک صندوق آب جوامع ایجاد پروژه برای حفاظت از حوضه و میکرو-حوضه در منطقه است.”

تاثیر قابل توجهی است او اشاره می کند چرا که در گذشته خانواده ها در گرو باران برای تامین آب و در طول فصل خشک و زمان خشکسالی آنها تا به حال یک زمان بسیار دشوار است زیرا آنها نمی توانند آبیاری محصولات خود و یا حیوانات خود را آب.

Denisse Chavez is gender officer at the Peruvian office of Diakonia, a Swedish organisation that promotes rights in vulnerable communities around the world. In Peru it partnered with the NGO Huñuc Mayu to revive ancestral knowledge of the Quechua communities of the Andean highlands and thus strengthen water security for local inhabitants. CREDIT: Mariela Jara/IPS

Denisse چاوز جنسیتی افسر در پرو از Diakonia سوئدی سازمان است که به ترویج حقوق آسیب پذیر جوامع در سراسر جهان است. در پرو آن با همکاری NGO Huñuc Mayu برای احیای اجدادی دانش Quechua جوامع از ارتفاعات آند و در نتیجه تقویت امنیت آب برای ساکنان محلی. اعتبار: Mariela Jara/IPS

امروز همه چیز تغییر کرده است.

Churia یک روستا فقط 25 خانواده در بیش از 3,100 متر بالاتر از سطح دریا در منطقه Vinchos, یکی دیگر از جامعه است که ترویج راه حل برای حل کمبود آب مشکل است.

الیور Cconislla, 23, زندگی وجود دارد با همسر خود Maximiliana للکتا و چهار ساله ، خانواده بستگی به مقیاس کوچک کشاورزی و دامداری است.

یک مجموعه جامع و راه حل پایدار

NGO Huñuc Mayu است تقویت امنیت آبی با احیای باستان بومی تکنیک برای برداشت آب از رودخانه در ارتفاعات بخش از Ayacucho. این کار در حال انجام است که در منطقه برای اطمینان از پایداری به دلیل آن است که در آن رودخانه ها ظهور و جایی که آب باید حفظ شود به نفع خانواده ها در وسط و پایین حوضه موسسه مدیر آلبرتو Chacchi یک کارشناس در مورد این موضوع می گوید IPS.

“این یک سیستم پیچیده است که نه تنها شامل حاوی آب در حوضچه بلکه recuperating مراتع طبیعی است که جذب آب هنگامی که از آن باران و فرم تالاب ها و چشمه های آب, ساختمان روستایی dikes حاوی آب در حوضچه کاشت درخت بومی گونه ها و حفاظت خاک,” او می گوید.

برای نشان دادن او اشاره Alpaccocha که در ارتفاع بالا تالاب که خشک تا زمانی که وجود دارد هیچ بارندگی. اما از آنجا که روستای Churia ساخته شده است سد آن را تبدیل به یک حوضچه حاوی 57,000 متر مکعب آب است.

کل هزینه از جمله جامعه کارگری شده است 20,000 کف – در مورد از 5700 دلار است. “یک مخزن که اندازه هزینه دولت سه میلیون کف (854,000 دلار) به دلیل آن را با استفاده از فن آوری های متعارف که همچنین باعث تغییر اکوسیستم و نخواهد بود پایدار,” او می گوید.

در سفارش برای خانواده های محلی برای استفاده از آب از تالاب دو لوله با یک شیر قرار داده شده اند و در بند و دریچه باز می شود که بارش باران کم است اجازه آب اجرا به عنوان یک جریان به طوری که مردم می تواند به جای شیلنگ سراشیبی و استفاده از آن برای آبیاری بارانی است. جمعی از مقامات مدیریت سیستم برای اطمینان از توزیع عادلانه.

هر خاکریز همچنین دارای انحراف کانال در هر دو به پایان می رسد که اجازه می دهد تا آب اضافی به جریان پس از برکه پر است بنابراین مرطوب نگه داشتن تالاب استفاده می شود که برای خشک شدن در پایان فصل بارانی.

“در اینجا ما بستگی دارد الپاکا با استفاده از گوشت آن به خوراک و تغذیه کودکان, ساخت تشنجی (گوشت خشک, ‘charki’ در کچوایی) به فروشگاه آن و زمانی که ما به اندازه کافی مواد غذایی ما فروش به بازار است. ما چرخش و پشم و بافت آن و فروش آن بیش از حد,” او می گوید IPS از طریق تلفن.

خانواده او شده است قادر به شمارش در چمن و آب آشامیدنی – کاملا حیاتی برای امرار معاش خود را – برای 50 alpacas و 15 گوسفند با تشکر از کار توسط سازمان جامعه است.

“ما کار کرده اند به برداشت آب برای سه سال,” او می گوید. “ما ساخته شده دايکهای ما شده است جدا کردن حوضچه ها و کاشت queñua درختان در دامنه تپه. سال گذشته من یک مقام محلی و ما مشغول به کار دست در دست با Huñuc Mayu.”

Cconislla گزارش می دهد که آنها dammed شش حوضچه با استفاده از مصالح محلی از قبیل چمن و خاک رس – “تنها مواد ما در زمین یافت می شود.” آنها همچنین محصور کردن queñua مزارع.

“در حال حاضر زمانی که هیچ باران وجود دارد ما دیگر غمگین یا نگران از آنجا که ما دارای استخر. سد نگه می دارد و آب از در حال اجرا و هنگامی که آن را پر می کند تا آن نشت بیش از بانک ها ایجاد جریان که اجرا کردن که در آن حیوانات می نوشند به طوری که آنها باید دائم مرتع; که منطقه مرطوب باقی می ماند حتی در زمان خشکسالی,” او می گوید.

علاوه بر این خدمات اکوسیستم ماهی قزل آلا شده است نگردند در یکی از حوضچه ها به ارائه مواد غذایی برای خانواده ها به خصوص کودکان است. “به عنوان یک جامعه ما مدیریت این منابع به طوری که آنها در حال نگهداری در طول زمان به نفع ما و کودکانی که خواهد آمد,” او می گوید.

کریستینا Azpur, 46, هیچ, حیوانات, اما, او دارای محصولات که نیاز به آبیاری. او اجرا می شود خانواده و مزرعه با کمک از او دو دختر به سنین 11 و 13 زمانی که آنها در مدرسه است چرا که او نه یک شوهر “پس بهتر آن است که به تنهایی از در شرکت بد” او می گوید: خنده.

برای او و دیگر خانواده های ساکن در خانه های پراکنده در اطراف جامعه Chungui سد تضمین می کند که آنها باید آب آنها نیاز به رشد محصولات خود و بالا بردن خود را از دام او می گوید:.

“من در مورد گیاه سیب زمینی olluco (Ullucus tuberosus یک tuber که برگ ها نیز خورده) و oca (یکی دیگر از،). این ماه از ماه ژوئن ما تا به حال یک کمپین (ویژه کاشت برخی محصولات بین آوریل و جولای) و ما با استفاده از آب از مخزن برای اطمینان از تامین مواد غذایی ما است که مهم ترین چیز برای سالم ماندن,” او می گوید با افتخار.

او مودبانه اضافه می کند که او نمی تواند ادامه صحبت چرا که او باید به او کمک کند دختر که به مطالعه از راه دور از طریق برنامه پخش تلویزیون عمومی با توجه به این مستند در جایی در پاسخ به COVID-19 بیماری همه گیر.

در شهر همسایه از Oronccoy خانه را به برخی از 60 خانواده و تاسیس در سال 2016 نتیویدد Ccoicca, 53, همچنین رشد سبزیجات خود را با آب از یک جامعه ساخته شده در مخزن.

او و خانواده اش زندگی می کنند که در ارتفاع بیش از 3300 متر شده اند بخشی از یک تجربه است که قابل ملاحظه ای بهبود کیفیت زندگی خود را.

“از آن استفاده می شود بسیار سخت است به بهانه آب,” او می گوید IPS. “ما تا به حال به راه رفتن در مسافت های طولانی و حتی اسب برای حمل ظروف که ما پر در چشمه. در حال حاضر با مخزن ما آب برای مزرعه حیوانات و خود ما مصرف است.”

او همچنین توضیح می دهد که به دلیل اقدامات برای جلوگیری از گسترش COVID-19 وجود دارد که بیشتر تقاضا برای آب در خانه. “شما می توانید تصور کنید که چگونه همه چیز را برای ما بدون مخزن? ما را یک خطر بالاتر ابتلا به بیمار, که برای اطمینان حاصل کنید,” او می گوید.

Women and men work communally to install hoses and irrigate their crops using a sprinkler system, and also for human consumption, in Oronccoy, a village of 60 families in the Peruvian Andes highlands. CREDIT: Courtesy of Huñuc Mayu

زنان و مردان کار اشتراکی برای نصب لوله های آب و آبیاری محصولات خود با استفاده از یک سیستم بارانی و همچنین برای مصرف انسان در Oronccoy روستایی از 60 خانواده در پرو ارتفاعات. اعتبار: حسن نیت ارائه میدهد از Huñuc Mayu

این تجارب از برداشت آب بخشی از Huñuc Mayu را انتگرال پیشنهاد برای مدیریت هیدروگرافی حوضه با استفاده از تکنیک های آند در همکاری با کم هزینه متعارف فن آوری به تقویت امنیت آبی.

مدینه برجسته مشارکت جوامع و مشارکت فعال زنان که در کچوایی جهان بینی نزدیک پیوند با آب است.

“ما دیدن دستاوردهای مهم توسط خود جامعه و مردم محلی” او می گوید. “برای مثال تامین آب گسترش یافته در پاسخ به خواسته های کشاورزی تولید و مصرف انسان است.”

مدینه اضافه می کند که “زنان بوده است شرکت کنندگان فعال در حفاظت از منابع آب و کار درگیر در پرورش دام شده است کاهش می یابد به نفع سلامت خود را. اینها عمده سهم است که بهبود کیفیت زندگی خانواده ها” در این در طول تاریخ مورد غفلت قرار گرفته بخشی از پرو.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>