منشور سازمان ملل متحد پس از 75 سال: شخصی بازتاب

درگیری های مسلحانه, جهانی, عناوین, حقوق بشر, IPS سازمان ملل متحد: در داخل گلخانه, صلح, فقر & SDGs, TerraVi

توسط AKHSHIJNEWS در 6 مرداد 1399
درگیری های مسلحانه, جهانی, عناوین, حقوق بشر, IPS سازمان ملل متحد: در داخل گلخانه, صلح, فقر & SDGs, TerraViva سازمان ملل متحد

نظر

قاضی Abdulqawi احمد یوسف رئیس دیوان بین المللی دادگستری, صحبت می کند و در اولین روز از جلسه قبل از دادگاه. 10 دسامبر 2019 در لاهه هلند است. اعتبار: سازمان ملل عکس/ICJ-CIJ/فرانک ون بیک

نیویورک Jul 27 سال 2020 (IPS) - منشور سازمان ملل متحد است که نه تنها تشکیل دهنده ابزار سازمان ملل متحد به عنوان یک سازمان. آن است که یک چند جانبه حقوقی مانیفست شامل مجموعه ای از اصول و هنجارها با هدف حصول اطمینان از صلح و آزادی و توسعه و برابری و حقوق بشر در سراسر جهان است. این اصول و هنجارهای منعکس کننده ارزش های مشترک اعلام کرد در مقدمه به نمایندگی از "مردم ملل متحد". مانند آن است که نوآورانه ترین و پیشگام چند جانبه پیمان تا کنون به این نتیجه رسیدند در میان متحده است. امروز آن است که یک ابزار جهانی است که توسط آن تمام متحده را رسما پذیرفته می شود محدود در روابط بین المللی.

در سال 1945 به عنوان سازمان ملل آمده از جنگ جهانی دوم در طول 30 سال اساسی انتخاب ساخته شده توسط کشورهای شرکت کننده در کنفرانس سان فرانسیسکو برگزار اتخاذ منشور. آنها را در انتخاب قانون حاکم بر روابط بین المللی. این تنها راه برای نجات نسل آینده از بلای جنگ. این انتخاب نیز در نتیجه تکامل تمدن بشری است. از آن بیرون آمد از تحقق است که سیستم های قدیمی ساخته شده است که جنگ مجاز به راست اشتباهات نه تنها وحشیانه و بی رحمانه اما اساسا ناعادلانه.

در نتیجه تعهد به حل و فصل اختلافات بین المللی با استفاده صلح آمیز وقف شد در منشور همراه با ممنوعیت استفاده از زور در روابط بین المللی. ماموریت دیوان بین المللی دادگستری که بیش از من در حال حاضر افتخار به ریاست, به حل و فصل بین دولت مسالمت آمیز اختلافات مطابق با قوانین بین المللی است. این دادگاه تا کنون انجام این بیش از 150 بار.

انتخاب حکومت قانون نیز درگیر تعیین, برای اولین بار در تاریخ چند جانبه روابط به "تاکید مجدد ایمان خود به حقوق اساسي بشر و مقام و ارزش فرد انسانی در برابر حقوق زنان و مردان و ملت بزرگ و کوچک است." ما مدیون اعلامیه جهانی حقوق بشر و دو میثاق به این عزم و اراده مردم ملل متحد است.

به همان اندازه مهم است برای بیش از نیمی از بشریت که در سال 1945 بود و هنوز هم رنج می برند از بیگانه انقیاد و استعمار بود و به رسمیت شناختن در منشور اصل حقوق برابر و تعیین سرنوشت مردم است که در نهایت منجر به آزادی و استقلال خود را. جهانی از منشور-بر اساس سیستم و قوانین بین المللی نمی خواهد متوجه شده اند بدون اعلام حق همه مردم را به برابری و حق تعیین سرنوشت. سازمان ملل متحد عضویت از رشد 50 ایالت در سان فرانسیسکو به 193 امروز بیشتر به عنوان یک نتیجه از استفاده از حق مردم برای تعیین سرنوشت.

نمایی از کاخ صلح, صندلی, دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در لاهه هلند است. اعتبار: سازمان ملل عکس/ICJ سرمایه/عکس/جرالد ون Daalen

سال گذشته 75 فوق هنجارهای اساسی همراه با دیگران مندرج در منشور را پرورش صلح و پیشرفت حقوق بشر حفاظت رهایی مردم و چند جانبه در سراسر جهان است. آنها همچنین مبله چارچوب قانونی که بر اساس آن استوار قوانین مبتنی بر سیستم چندجانبه است که قادر می سازد هر دو کشور و افراد برای شرکت در فعالیت های تعاونی در سراسر مرز در طیف گسترده ای از زمینه ها اعم از حمل و نقل هوایی برای حمل و نقل از ارتباطات از راه دور به تجارت از معاملات مالی برای سرمایه گذاری و از سلامت و حفاظت از محیط زیست به آموزش و پرورش و فرهنگ است.

آن می تواند در نتیجه می شود گفت که تصویب این منشور در سان فرانسیسکو و اجرای آن توسط ارگان های سازمان ملل متحد را باز گسترده و فراگیر مناظر برای بشریت به همکاری در جهت منافع مشترک برای جلوگیری از درگیری های مسلحانه و به کار برای پیشرفت مبتنی بر برابری و کرامت انسانی. مقدار در حال حاضر به دست آمده است اما خیلی بیشتر باقی مانده است که باید انجام شود به عنوان نشان داده شده است با چالش های اخیر به سازمان ملل مطرح شده توسط COVID-19 بیماری همه گیر.

چند خواهد مسابقه پایدار ارزش و قدرت این منشور به عنوان یک اصولی ابزار حتی پس از 75 سال از وجود. آن اهداف و اصول را به دست آورد یک شخصیت جهانی بی سابقه ای در تاریخ بشر است. در همان زمان ارتباط و الهام بخش ارزش آن دسته از اصول مترقی در توسعه و تحکیم حاکمیت قانون در سطح بین المللی را نگه می دارد در حال رشد است. اما سوال این است که آیا نهادی مکانیسم های ایجاد شده توسط این منشور به عنوان یک جزء ابزار هنوز هم جا برای جهان امروز با آن چند وجهی چالش است. برخی از آنها قطعا هستند; اما دیگران ممکن است نیاز به به روز می شود.

جهان کاملا تغییر کرده از سال 1945. آن را هنوز هم ممکن است استدلال کرد که اگر سازمان ملل متحد وجود نداشت امروز آن را باید اختراع شده است. خواهد آن ابداع شود دقیقا در همان نهادی تنظیم و عملیاتی مکانیسم های که در سال 1945? این جایی است که یک تجدید نظر مربوط می شود. سالگرد 75 از سازمان ممکن است در یک لحظه مناسب برای شروع روند. آن را نیاز جدی تعامل با همه کشورها. منشور مقررات در ارگان ها و نهادهای سازمان ملل نیست حک شده در سنگ. آنها تنظیم شده است را قبل از اینکه به علت تغییرات در عضویت. آنها می تواند اصلاح شود و دوباره شاید بیشتر عمیقا این زمان اجازه می دهد تا سازمان برای به انجام رساندن نجیب آن اهداف است. آن را نمی خواهد یک شبه انجام شود اما از آن است که ارزشمند انجام می دهند برای منافع مشترک بشریت است.

این مقاله برای اولین بار توسط سازمان ملل متحد کرونیکل در 10 جولای سال 2020 است.tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب