Yanghee لی: قهرمان عدالت برای Rohingyas

حقوق بشر, مهاجرت و پناهندگان

گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر در میانمار Yanghee لی تصویر در کوالالامپور در 18 ژوئیه 2019. عکس: AFP

مارس 19 سال 2020 – “ما همه می دانستند که [آنگ سان سو چی] قرار داده شد بر روی یک پایه یا به تصویر کشیده شده به عنوان نماد دموکراسی و حقوق بشر اما از آنجایی که [حزب] گرفته شده دفتر [پس از انتخابات 2015] و تا کنون از او گرفت و از دولت عضو شورا از اقدامات و کلمات او اظهارات نقطه در غیر این صورت” اشاره کرد استاد Yanghee Lee در یکی از آخرین گفتگو با الجزیره به عنوان گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در برمه. “شاید جهان واقعا نمی دانم که او چه کسی بود,” او گفت:.

در زمانی که جهان از جمله کشور همسایه مالزی و تایلند باید دوری Rohingya (اذعان کرد که بیشترین آزار و اذیت اقلیت در جهان) در زمانی که دولت برمه بی باکانه زیر پا له کل جسم بین المللی حقوق بشر ابزار بودن غارتی که توسط قدرت های بزرگ; در زمانی که کسانی که ایستاده به دلیل حاکمیت قانون و عدالت احساس خیانت های بالا و توانا جهان Yanghee لی ایستاده بود و شرکت به عنوان یک فانوس دریایی از امید است.

رشد و نمو و روانشناس و استاد با دهه از دخالت در سازمان ملل متحد حقوق بدن, Lee برگزار گزارشگر ویژه از سال 2014 تا پایان ماه آوریل این سال است. در طول سال ها او ساخته گسترده بازديد به منطقه از جمله برمه. او هدف گزارش در مورد وضعیت حقوق بشر در رخین و بقیه برمه نیست augur به خوبی و در طول تاریخ و زمان آخرین یک-به-یک جلسه عملا رئیس دولت برمه سوچی تهدید ویزا انکار اگر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد نگه داشته هل دادن “سازمان ملل متحد” خط. لی حاضر به cowed سابق حقوق بشر آیکون دخالت و سوچی تحویل در تهدید او شده است اجازه ورود به کشور پس از 2017. لی بازدید برمه تصمیم “به عنوان نشانه های قوی وجود دارد که باید چیزی وحشتناکی افتضاح اتفاق می افتد در رخین به عنوان به خوبی به عنوان در سایر نقاط کشور”. در حالی که او یکی از معدود جهانی چهره های عمومی است که unwaveringly دفاع و پشتیبانی Rohingyas’ تلاش برای عزت و عدالت و حفاظت شده به میهن خود بازگشت.

Yanghee لی تصدی به دست می آمد تا حد زیادی تحت سلطه دولت برمه را به تلاش برای تکمیل “کسب و کار ناتمام” از Rohingyas فیزیکی و تاریخی وجود برمه معادل راه حل نهایی در اوایل پاییز سال 2017. این نسل کشی و ترور بود که به هر طریقی منجر به خروج از حداقل 750,000 مردم به همسایه بنگلادش. آن را به عنوان یک عملیات مشترک از “ARSA تروریست ها” یک بهانه و با شوق و ذوق قبول Islamophobic دولت های غربی رسانه های جهانی و “کارشناسان امنیتی”. انتخاب به چشم پوشی از نسل کشی طبیعت از این “امنیت عملیات” حال ظهور کر از سیاست و رسانه, گفتمان گسله برمه نظامی برای “نامتناسب و استفاده بیش از حد از زور” با وجود لی فراخواندن “نشانه های یک قتل عام” توسط برمه. به عنوان یک ماده در واقع در اوت 10 سال 2017 حداقل دو هفته قبل به اتهام ARSA حمله در برمه پلیس پاسگاه لی هشدار داد از تجمع و شوم جنبش از نیروهای امنیتی در شمال Arakan و به دادگاه تجدید نظر برای خویشتن داری و احترام به حقوق بشر است.

در فراق بیانیه ای خطاب به شورای حقوق بشر لی اشاره کرد “(w)مرغ من گرفت تا من دستور 2014, من تا به حال فکر می کردم که تا سال 2020 یک حقوق-احترام به دموکراسی شده اند بصورتی پایدار و محکم تاسیس در میانمار… به جای یک ملت است که محافظت از حقوق بشر من رعایت موارد نقض حقوق است که در ادامه به طور معمول رخ می دهد و یک کشور است که می ایستد متهم از جدی ترین جرائم تحت قوانین بین المللی.”

لی پیشنهادی راه برای حرکت به سمت یک برابر تحمل و پلورالیستی جامعه از جمله از طریق قربانی-محور عدالت انتقالی مکانیسم. در میان چیزهای دیگر کارشناس سازمان ملل متحد بر نیاز را به کل دولت و نیروهای امنیتی تحت کنترل غیرنظامی و آغاز گسترده اصلاحات قانونی از جمله قانون اساسی زمین, قوانین, قانون تابعیت و قوانین آن را نقض حقوق اساسی مانند آزادی بیان و اجتماعات و مذهب است. “پایان دادن به مصونیت از مجازات است lynchpin برای میانمار برای موفقیت در آن گذار به دموکراسی است. عاملان نقض حقوق بشر و جنایات بین المللی باید پاسخگو باشند” او استدلال کرد.

Yanghee لی وحشت زده شد در واکنش جهان به Rohingya گرفتاری—به خصوص که از شورای امنیت است که نمی تواند مدیریت به توافق بر سر یک موضع واحد و یکپارچه در یک نسل کشی آشکار در زمان واقعی است. او احساسات خود را با صدای بلند و روشن است. لی احساس آن را “شرم آور” است که چین و روسیه در حال شورای امنیت سازمان ملل متحد, اعضای, گرفته اند و نه هر گونه اقدام علیه برمه. “چین نمی تواند یک رهبر جهانی اگر آن را نادیده چنین جنایات” او اشاره کرد. گزارشگر ویژه همچنین گفت: ما تصمیم به اعمال تحریم علیه مقامات ارشد و رهبران نظامی در برمه رفتن نیست “به اندازه کافی” و توصیه می شود این می شود سخت تر و کاربردی تر ژنرال.

او نا امید شده بود در پاسخ از انجمن جنوب شرق آسیا (ASEAN) به تحولات در شمال Arakan. وضعیت مطرح شده افزایش خطر برای صلح و امنیت کشورهای منطقه او هشدار داد, اصرار آنها را به اولویت حقوق بشر در ارتباط با برمه. او با ابراز تاسف از فقدان پاسخ از دولت هند درخواست او برای بازدید از این کشور برای دیدار با پناهندگان وجود دارد. او به آنها یادآوری کرد که آن وقت در کشورهای عضو به احترام حکم تاسیس شورای حقوق بشر و ارائه به موقع و مناسب پاسخ به این درخواست.

سازمان ملل متحد و نقش آن در پرداختن به Rohingya گرفتاری شده است قابل لمس است. لی شخصا به دادگاه تجدید نظر به دبیر آنتونیو اشاره به این حادثه تلخ برای تحقیقات بین المللی بی فایده بود. در اکتبر سال 2017, زمانی که گاردین گزارش رسوا اخبار رناتا Lok-Dessalien سازمان ملل متحد هماهنگ کننده مقیم در برمه به خطر انداختن حقوق بشر سازمان ملل متحد تا مقابل سیاست اولویت بندی دنج رابطه با برمه حاکمان اشاره به این حادثه تلخ کوتاه آمد و به سفارش سابق گواتمالا وزیر خارجه گرت روزنتال به انجام یک ارزیابی درونی سازمان ملل متحد عملکرد در برمه. این روزنتال گزارش را محکوم کرد سازمان “بدیهی است که عملکرد ناکارآمد” در طول دهه گذشته و اشاره کرد: “به طور کلی مسئولیت بود از جمعی از طبیعت; به عبارت دیگر, آن را واقعا می تواند مشخص می شود به عنوان یک سیستمیک شکست سازمان ملل متحد.” بر این اساس هیچ مقام سازمان ملل متحد برگزار شد پاسخگو و Lok-Dessallien بود و حتی با پاداش بزرگتر, نمونه هنگامی که او منصوب شد رئیس سازمان ملل متحد در هند!

Yanghee لی صریح در ابراز ناامیدی از سیستم سازمان ملل متحد در برخورد با Rohingya موضوع به خصوص سازمان ملل متحد ویژگی های سازمان در مقر نیویورک و در برمه. او به طرز وحشیانه ای صادقانه در مورد اینکه او چگونه احساس خود را در مورد تفاهم نامه که به امضا رسید برمه دولت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و برنامه توسعه ملل متحد در اوایل ماه ژوئن 2018 ظاهرا “برای کمک به فرایند بازگشت از بنگلادش”. سند ساخته شده بود و نه در دسترس عموم و نه وجود دارد هر گونه شفافیت مورد نظر آن است. سازمان ملل متحد شکست برای دفاع از عزت و هویت Rohingya و خود را پناهنده وضعیت وحشت زده او. “من تاسف در مورد این واقعیت است که طرفین به تفاهم نامه از جمله سازمان ملل متحد سازمان های درگیر در این فرایند ظاهرا موفق به تشخیص Rohingya زندگی در بنگلادش به عنوان پناهنده و به عنوان Rohingya”.

تمایل نگران متحده از جمله برمه و بنگلادش به انکار هر گونه نقش به Rohingya پناهنده شد و از نگرانی برای او. “وحشتناک ترین … واقعیت این است که Rohingya پناهنده شده اند گنجانده شده در هر یک از بحث های … در اطراف این تفاهمنامه و نه مشورت در رابطه با بازگشت روند به عنوان یک کل” او اشاره کرد نما ناراحت کننده اما سوال با اشاره به این شورا—”چگونه می تواند به روند بازگشت بود داوطلبانه با افرادی که این فرایند به صورت خارج از آن ؟ چگونه می توانید مطمئن شوید که هر گونه بازگشت را بر اساس فرد رضایت آگاهانه?”

انتقال دیدگاه مشترک میان Rohingya پناهندگان به شورای لی گفت: “آن است که بیهوده به صحبت در مورد خود را امن و داوطلبانه با وقار و پایدار گرداند مگر اینکه ریشه و علل خروج خود را به درستی خطاب”. او استدلال کرد که برای اطمینان از این بازگشت به جامعه بین المللی باید اطمینان حاصل شود که برمه گسیختن نظام تبعیض علیه Rohingya قانون سیاست و شیوه های است که همچنان وجود دارد و تضمین حقوق اساسی بشر به آنها از جمله بازگرداندن آنها از حقوق شهروندی و اموال.

کمک به ذخیره کردن پایه و اساس برای عدالت جهانی برای هر دو Rohingyas و دیگر قربانیان در سازمان ملل سیستم پاسخگویی شده است تنها مهم ترین سهم از استاد لی به برمه را مظلوم جوامع (و نه فقط Rohingya) به خصوص با توجه به این که کشور ندارد ملی یا داخلی عدالت و مکانیسم های پاسخگویی است که تشخیص و قادر به پردازش بدترین جنایات در قوانین بین المللی از جمله جنایت علیه بشریت و نسل کشی است. او مداوم تقاضا برای تحقیقات مستقل به برمه جنایات دولت در برابر Rohingya منجر به راه اندازی مستقل بین المللی ماموریت حقیقت یاب در میانمار (پی وی سی) توسط سازمان ملل متحد بود که موفق شد با ایجاد مستقل تحقیقی ساز برای میانمار (IIMM) توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در ماه سپتامبر سال 2018 است. این IIMM عملیاتی شد در 30 اوت 2019—آن است که موظف به جمع آوری مدارک و شواهد از جدی ترین جنایات بین المللی و نقض قوانین بین المللی و آماده سازی فایل ها برای تحت تعقیب کیفری.

با وجود گسترده شک و تردید در آن بود و بی امان تلاش لی که منجر به موفقیت بزرگ در راه اندازی یک مکانیسم پاسخگویی. او حتی نوشت TOR از پرسنل IIMM و تهیه بودجه آن است. همه اینها زمانی با ناچیز حمایت از یک میز افسر و یک دستیار تحقیق. اذعان قابل توجهی نقش Rohingya نسل کشی محقق Maung Zarni موجز اشاره کرد: “هیچ Yanghee لی هیچ واقعیت پیدا کردن ماموریت و گامبیا-vs-میانمار پرونده در دیوان بین المللی دادگستری”.

در جلسه ما در آخرین سفر به بنگلادش او بر نیاز به تعامل پایدار جامعه مدنی در برابر همه شانس. مسواک زدن کنار من کمرویی من به او گفتم که ما جشن خوب مبارزه با یک سیستم است که می ایستد برای وضعیت موجود, و قدرتمند, و بارها و بارها موفق به تحویل عدالت است. من اضافه شده بود, او نقش مدل برای کسانی که ایستاده برای عدالت برای اسفبار زمین. حفظ او برازنده خونسردی او لبخند زد. Gracias, استاد Yanghee لی.

C R ابرار است علمی. او هماهنگ کننده پناهنده و مهاجر جنبش واحد پژوهشي است.

این داستان در اصل منتشر شده توسط The Daily Star, بنگلادش

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im